Ka vähe on liiga palju

4. juunist 1. juulini toimuva kampaania, „Ka vähe on liiga palju“, eesmärk on liiklejatele teadvustada, et ka väike kogus alkoholi ei ole sõidukijuhtimise seisukohalt lubatud ning tegeliku kainenemiseni kulub arvatust rohkem aega. Juba 0,2 mg/g alkoholi veres mõjutab sõidukijuhi juhtimisvõtteid ja 0,5-promilline joove tõstab fataalsesse liiklusõnnetusse sattumise riski lausa 5 kordseks. Eestis moodustas joobes juhi osalusel õnnetustes hukkunute arv 27% kõikidest möödunud aastal liikluses hukkunutest. Kokku toimus 2017. aastal Eestis 182 liiklusõnnetust joobes juhi osalusel, kus hukkus 13 ja sai vigastada 236 inimest.

Maanteeameti tellitud uuringu tulemused näitavad selgelt, et alkoholi mõju alahinnatakse tegelikkusest palju väiksemaks. Küsimusele „Kui pits viina tekitab 85 kg kaaluval mehel 0,21-promillise alkoholisisalduse veres, siis kui kõrge alkoholisisalduse veres tekitab samal mehel 5% kangusega pooleliitrine õlu?“, teadis õiget vastust – 0,33-promillise –, vaid 18% meestest. Pea kolmandik vastajatest arvas, et alkoholi sisaldus veres on madalam.

Rahvasuus levinud müüdid, nagu oleks alkoholi lagundamisprotsessi võimalik forsseerida magades, sportides, saunas või külma duši all käies, energiajooki või kohvi juues, ei pea tegelikkuses paika. Vaid 5% alkoholist kaob higistamise ja uriini kaudu, 95% tööst teeb ära maks. Alkoholi tarvitamine mõjub ka unele – alguses on sel küll uinutav mõju, kuid unefaasi teine pool selgelt häiritud. Väsimus, uimasus ning magamatus vaid pikendavad alkoholi põletamise protsessi. Autorool ja alkohol ei kuulu kokku – alkohol püsib organismis arvatust palju kauem ja alkoholi väljumist organismist ei saa inimene ise kuidagi kiirendada. Turvalisem liikluskeskkond saab alguse iga liikleja enda liikluskäitumisest ning loodame, et ka teie soovite olla osa muutusest, mida soovime näha ühiskonnas laiemalt.