Kõrvalised tegevused kaotavad juhi roolist

Maanteeamet korraldab koos Politsei- ja Piirivalveametiga liiklusohutuskampaania „Kui juhid, siis juhi“, mis kestab 16. septembrist 13. oktoobrini. Kampaania eesmärk on juhtida tähelepanu kõrvaliste tegevuste ohtlikkusele liikluses.

Viimase 12 kuu jooksul on sõiduki juhtimise ajal mobiiltelefoni kasutanud 69% sõidukijuhtidest, kellest mõnda liiklusohtlikku olukorda on sattunud 24%. Kaks kõige levinumat ohtlikku olukorda sattumise põhjust on telefoni kasutamine ja vestlus kaassõitjaga.

Uuringud on näidanud, et kui juht räägib sõidu ajal mobiiliga, muutub tema võime ümbritsevat teadvustada ja tunnetada samaväärseks, nagu oleks ta joonud 2-3 klaasi veini.
Juhtimise ajal telefoniga rääkides väheneb juhi fokusseeritud nägemisväli poole võrra. Kirjutades autoroolis sõnumit, on inimese pilk järjest teelt eemal keskmiselt viis sekundit, ent liikluses võib juba murdosa sekundi jooksul olukord ohtlikuks muutuda.

Kõrvaliste tegevuste ohtlikkusele peavad mõtlema kõik liiklejad. Kuna jalakäijale ja jalgratturile on eriti ohtlikud sõidu- ja raudtee ületamine, siis tuleb alati veenduda teeületuse ohutuses. Kõrvaklappidega muusikat kuulates või pilk telefonis ringi käies ei kuule ega näe me enda ümber toimuvat.

Selleks et kõrvalistest tegevustest hoidumine oleks lihtsam:

  • mõtle marsruut enne teele asumist läbi;
  • lae alla rakendus, mis välistab sõidu ajal telefoni kasutamise;
  • lapsega sõitma minnes arvesta lisaajaga, et vajadusel teha temaga tegelemiseks pause;
  • mobiiltelefoni kasutamiseks peata sõiduk ohutus kohas või palu kaassõitja abi;
  • juhina kutsu korrale kaasreisijad, kes su tähelepanu hajutavad.

Vaata ka kampaania veebilehte juhi.mnt.ee

Õpetusvideod sellest, kuidas telefoni sõidurežiimile seadistada: