Kuidas käituda autos ja ühissõidukis?

Kuidas käituda autos, bussis, trollis, trammis ja taksos?

Ühissõidukis tuleb võimaluse korral alati istuda. Kui istuda ei ole võimalik, siis tuleb postist, istmest jne kõvasti kinni hoida. Kinni hoidmata võib sõitja kokkupõrke või järsu pidurduse korral kukkuda ning viga saada.

Autos peavad kõik sõitjad enne liikuma hakkamist kinnitama turvavöö. Turvavöö tuleb kinnitada ka bussis, kui turvavööd on olemas.

Kui lapse väikese kasvu tõttu ei ole temal võimalik turvavööd korrektselt kinnitada, siis peab lapse sõidutamisel kasutama tema kasvule ja kaalule vastavat turvaseadet (turvahäll, turvaiste jne).

Bussis ja taksos (va selle esiistmel) tohib turvavööga kinnitatud täiskasvanu süles olla üks alla 3-aastane laps. Bussis (va selle esiistmel), kus ei ole turvavöid, tohib täiskasvanu süles istuda üks kuni 7-aastane laps.

Sõidu ajal tuleb istuda rahulikult oma kohal. Juhti ei tohi segada, sest ta peab tähelepanelikult liiklust jälgima. Kui suunata juhi tähelepanu liiklusest eemale, võib juhi tähelepanu hajuda ja juhtuda liiklusõnnetus.

Sõidu ajal ei tohi uksi avada. Sõidukist tohib väljuda alles siis, kui see on täiesti seisma jäänud. Sõitjad peavad võimaluse korral alati väljuma kõnniteepoolse ukse kaudu. Sel juhul on väljumine ohutum, muidu võib väljuja astuda mööduva auto ette.

Sõidukis ei tohi midagi aknast välja loopida, sest see reostab loodust ja võib häirida teisi liiklejaid.

Sõidukis tuleb kõik asjad kinnitada või paigutada pagasiruumi, sest kokkupõrke korral võivad lahtised esemed tekitada tõsiseid vigastusi. Kui sõitjal on seljakott, tuleb see kindlasti seljast ära võtta!