Lapse jalgratas ja kiiver

Jalgrattaga sõitmine on lõbus ja sportlik tegevus. Selleks, et rattasõit ka turvaline oleks, peab jalgratas olema ratturile sobiva suurusega ja töökorras. Kontrolli, kas Sinu lapse jalgrattal on kõik vajalik olemas ja pidurid töökorras.

MILLELE PÖÖRATA TÄHELEPANU LAPSE JALGRATTA VALIKUL?

Kõige olulisem on kontrollida, kas jalgratas on lapsele sobiva suurusega. Liiga väikese jalgrattaga on lapsel ebamugav sõita, liiga suurt ratast on raske juhtida ja õnnetused on kerged tulema. Jalgratas on lapsele paras siis, kui ta seisab harkisjalu, tallad maas, rattapulga kohal ning rattapulgani jääb vähemalt paar sentimeetrit ruumi. Õiges suuruses jalgrattal sadulas istudes peavad varbad korralikult maha ulatuma.

On väga oluline kontrollida mitu korda aastas, et lapse jalgratas oleks tehniliselt korras.

Liiklusseaduse järgi peab jalgrattal olema:

  • Töökorras pidurid;
  • signaalkell;
  • ees valge ja taga punane helkur;
  • vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur;
  • pimeda ajal või halva nähtavuse korral ees valge ja taga punane tuli.

untitled

Jalgratta valimise ja hooldamise kohta vaata temaatilist õppevideot.

Jalgratturi kiiver

Jalgratturi pead kaitseb korralik kiiver. Kiivri kandmine on kohustuslik kõikidel kuni 16-aastastel jalgratturitel. Kiiver kaitseb pead vaid siis, kui see on paraja suurusega ja kinnitatud õigesti. Vaata minikiivri katset munaga, katse näitab, kuidas kiiver kaitseb nii õrna asja nagu muna. Ka Sinu pea on õrn ja vajab kukkumise korral kaitset.

Kiivri valimise kohta vaata temaatilisest õppevideost.

MILLEKS LAPSELE KIIVER?

Lapsed proovivad kõiki uusi asju hea meelega – jalgratas, tõukeratas, rulluisud, rula jne. Siiski ei pruugi sõit alati sujuvalt minna ja kukkumisi tuleb ette sageli. Kiiver kaitseb kukkumise korral lapse pead. Siiski tasub teada, et kiiver kaitseb lapse pead vaid juhul kui see on lapsele paras ja kinnitatud õigesti.

MILLELE TÄHELEPANU PÖÖRATA KIIVRI VALIKUL?

Lapse kiiver peab olema lapsele paras.
Kuna laps kasutab kiivrit erineva ilmaga ja vahel peab kiivri alla mahtuma ka müts on soovituslik osta reguleeritav kiiver, mida saab vastavalt vajadusele lapsele parajaks reguleerida. Kindlasti ei sobi kiivri alla tutimüts. Kui kiiver on liiga suur või liiga väike, siis kiiver ei kaitse lapse pead ja võib ka päris ohtlik olla. Samuti on lapsel väga ebamugav olla kiivriga, mis ei ole paras.

Lapse kiiver võiks olla kerge ja mugav. Kui kiiver on ei ole mugav, siis laps ei saa oma tegevusest rattasõidust, rulluisutamisest, rulatamisest või mõnest muust toredast tegevusest rõõmu tunda, sest ebamugavustunne segab.

Lapse kiiver võiks lapsele meeldida, sel juhul kannab laps seda uhkusega.

Kiivri eluiga on umbes 5 aastat. Kiivri töökindluse tagamiseks tuleb kiivrit korralikult hoida. Iga kiivri kukkumine või loopimine vähendab kiivri võimet kaitsta lapse pead. Kiiver tasub osta uuena, kasutatud kiivri puhul ei ole võimalik kindlaks teha kui korralik ta on.

Uus kvaliteetne kiiver on kindlasti märgistatud CE EN1078 märgisega.