Liiklusohutuskampaania „Omasid ei lasta täis peaga rooli“

10. juunil 2019 algas Maanteeameti ning Politsei- ja Piirivalveameti joobes juhtimise vastane ühiskampaaniaOmasid ei lasta täis peaga rooli“, mille eesmärk on teadvustada, et lähedaste võimuses on alkoholi tarvitanud inimest takistada sõidukirooli istumast või takistada sõidukijuhti üldse alkoholi tarvitamast.

Alkohol annab liigse enesekindluse, ahendab vaatevälja tunnelnägemiseks, vähendab reaktsioonikiirust ja koordinatsioonivõimeid. Samuti halvendab alkoholi tarvitamine kiiruse, aja ning vahemaade taju ja hindamisvõimet, vähendab keskendumisvõimet ja suurendab väsimust.

Terve inimese organism on võimeline põletama puhast alkoholi umbes 1 gramm keha iga 10 kg kohta tunnis. Seega 20 g puhast alkoholi kaob täielikult organismist 80 kg kaaluval mehel 2–3 tunniga ja 60 kg kaaluval naisel 3–4 tunniga. Vaid 5% alkoholist kaob higistamise ja uriini kaudu, 95% tööst teeb ära maks.

Ka paar klaasi alkoholi ei sõidukijuhtimise seisukohalt lubatud ning täielikuks kainenemiseks on vaja aega. Kampaaniaga soovitakse inimesed mõtlema panna, kuidas nemad oma joobeseisundis sõpra takistaksid rooli istumast.