Miks kanda helkurit

Vaata nendelt fotodelt, kuidas autojuht jalakäijat märkab:

valges näeb autojuht teepeenral nelja jalakäijat, kuid öisel fotol eristuvad vaid helkurid, inimeste kontuurid on vaid vaevu aimatavad. Autojuhile jääb märkamatuks kõige sõiduteepoolsem jalakäija, kellel ei ole helkurit.

 

Helkur on nagu peegel, mis hakkab särama, kui sellele langeb valgusvihk. Helkuri helkimist saad ise katsetada pimedas ruumis näiteks taskulambiga helkurit valgustades.

Õues liikudes paistavad helkurile auto tuled, kuigi jalakäija näeb tuledega autot juba kaugelt, märkab autojuht ilma helkurita jalakäijat lähitulede valgel alles 30 meetri kauguselt. Helkuriga jalakäija on nähtav juba 120 meetri kauguselt.

Vaatamata sellele, et jalakäija näeb tuledega autot juba kaugelt, eraldab autojuht ilma helkuri või muu valgusallikata jalakäijat lähitulede valgusvihus alles 30 meetri kauguselt. 90 km/h liikuva auto peatumisteekond on aga vähemalt kaks korda pikem ja sellepärast ei suuda juht ootamatult nähtavale ilmunud jalakäijale otsasõitu vältida. Korralik helkur on auto lähitulede valguses nähtav juba 130 – 150 meetri kauguselt ning annab autojuhile piisavalt aega, et sõitu aeglustada ja mööduda jalakäijast ohutult. Kui helkur mingil põhjusel puudub või on kaduma läinud, peab jalakäija arvestama, et valgustamata teel pole ta autojuhile nähtav ja tegema kõik endast oleneva, et õnnetust vältida – kõndima sõidukiliiklusele vastu, nagu liiklusreegel ette näeb, sõiduki lähenedes hoiduma võimalikult sõidutee äärde ning jälgima sõiduki möödumist.

KUHU HELKUR KINNITADA?

Helkur tuleb kinnitada riietele nii, et see oleks nähtav võimalikult mitmest suunast:
  • veniva helkurpaela võib lihtsalt varruka või püksisääre peale tõmmata,
  • rippuv helkur pannakse haaknõelaga riiete külge nii, et see jääb põlve kõrgusele, keha sõiduteepoolsele küljele.

Kõige turvalisem on kasutada kahte helkurit korraga, ühte paremal ja teist vasakul küljel. Pimedas liikudes suurendab jalakäija märgatavust ka erksat värvi riietus.

Kriibitud pinnaga ja tuhmiks muutunud helkurid tuleb välja vahetada, sest nad ei helgi enam piisavalt ja ei ole autojuhile kaugelt nähtavad. Ka helkuri värv on tähtis. Õiged helkurid on valged, punased, helekollased või helerohelised, kõik veidigi tumedamad variandid enam nõuetele ei vasta.