Miks kanda helkurit

Vaatamata sellele, et jalakäija näeb tuledega autot juba kaugelt, eraldab autojuht ilma helkuri või muu valgusallikata jalakäijat lähitulede valgusvihus alles 30 meetri kauguselt (linnas on see natuke üle kahe tänavavalgustusposti).

Linnas on auto liikumisekiirus 50 km/h, sellisel kiirusel on auto peatumisteekond kuiva ilmaga 28 meetrit. Maanteel on auto liikumiskiirus 90 km/h ning liikuva auto peatumisteekond on aga vähemalt kaks korda pikem ja sellepärast ei suuda juht ootamatult nähtavale ilmunud jalakäijale otsasõitu vältida. Korralik helkur on auto lähitulede valguses nähtav juba 130–150 meetri kauguselt ning annab autojuhile piisavalt aega, et sõitu aeglustada ja mööduda jalakäijast ohutult.

Kui helkur mingil põhjusel puudub või on kaduma läinud, peab jalakäija arvestama, et valgustamata teel pole ta autojuhile nähtav ja tegema kõik endast oleneva, et õnnetust vältida – kõndima sõidukiliiklusele vastu, nagu liiklusreegel ette näeb, sõiduki lähenedes hoiduma võimalikult sõidutee äärde ning jälgima sõiduki möödumist, võimalusel kasutama mobiiltelefoni valgust.

Vaata videost, milline on helkuri tööpõhimõte

Valges näeb autojuht teepeenral nelja jalakäijat, kuid öösel eristuvad vaid helkurid, inimeste kontuurid on vaid vaevu aimatavad. Autojuhile jääb märkamatuks kõige sõiduteepoolsem jalakäija, kellel ei ole helkurit.

Helkur on nagu peegel, mis hakkab särama, kui sellele langeb valgusvihk. Helkuri helkimist saad ise katsetada pimedas ruumis näiteks taskulambiga helkurit valgustades.

Õues liikudes paistavad helkurile auto tuled, kuigi jalakäija näeb tuledega autot juba kaugelt, märkab autojuht ilma helkurita jalakäijat lähitulede valgel alles 30 meetri kauguselt. Helkuriga jalakäija on nähtav juba 130 meetri kauguselt.

Oma riietust valides tasub mõelda ka sellele, et kuigi erksat värvi riietus ei asenda helkurit, aitab see siiski autojuhil sind palju paremini märgata kui tumedasse riietatud jalakäijat.

Kuhu helkur kinnitada?

Poes helkureid valides tuleb kindlasti vaadata, et tegemist on originaaltootega ning mitte järgi tehtud. Ise saab kontrollida helkuri töövõimet suunates ta peale valguse (mobiiltelefonist, taskulambist).

Helkur tuleb kinnitada riietele nii, et see oleks nähtav võimalikult mitmest suunast:

  • veniva helkurpaela võib lihtsalt varruka või püksisääre peale tõmmata,
  • rippuv helkur kinnitada riiete külge nii, et see jääb 5080 cm kõrgusele maapinnast (autotulede kõrgus), sõiduteepoolsele küljele.

Kõige turvalisem on kasutada mitu helkurit korraga, näiteks ühte paremal ja teist vasakul küljel. Pimedas liikudes suurendab jalakäija märgatavust ka erksat värvi riietus.

Kriibitud pinnaga ja tuhmiks muutunud helkurid tuleb välja vahetada, sest nad ei helgi enam piisavalt ja ei ole autojuhile kaugelt nähtavad. Kõige paremini on autojuhile nähtavamad  plastmassist valged, kollased ja roosad helkurid. Meeles tasub pidada mida tumedam on helkur, seda vähem peegeldab ta valgust tagasi.