Mootorratturile

Definitsioonid

A – mootorratas on külghaagisega või külghaagiseta kaherattaline mootorsõiduk. Mootorrattaks loetakse ka sümmeetrilise rataste asetusega kolmerattalist mootorsõidukit, mille sisepõlemismootori töömaht on üle 50 kuupsentimeetri või valmistajakiirus ületab 45 km/h, ning neljarattalist mootorsõidukit, mille tühimass ei ületa 400 kg ja kuni 550 kg sõidukil, mis on ette nähtud kaubaveoks ning mille suurim kasulik võimsus ei ületa 15 kW. Neljarattalise elektrisõiduki korral ei arvestata akude massi tühimassi hulka.

A1 mootorratas, mille mootori töömaht ei ületa 125 kuupsentimeetrit ja võimsus ei ületa 11 kW või mille võimsuse ja massi suhe ei ületa 0,1 kW/kg kohta. A1-alamkategooria mootorsõiduk on ka sümmeetrilise rataste asetusega kolmerattaline sõiduk, mille mootori võimsus ei ületa 15 kW.

A2 – mootorratas, mille mootori võimsus ei ületa 35 kW või mille võimsuse ja massi suhe ei ületa 0,2 kW/kg kohta ning mis ei ole ümber ehitatud sõidukist, mille võimsus on vähemalt kaks korda nii suur.

Mootorratta juhtimisõiguse taotlemine

  • 16-aastane – A1-kategooria mootorratas.
  • 18-aastane – A2-kategooria mootorratas.
  • 20-aastane – A-kategooria mootorsõiduk, kui isikul on eelnevalt A2-alamkategooria mootorsõiduki juhtimisõigus vähemalt kaks aastat.
  • 21-aastane – kui tegemist on A-kategooria sümmeetrilise rataste asetusega kolmerattalise mootorsõidukiga, mille mootori võimsus ületab 15 kW.
  • 24-aastane – A-kategooria mootorsõiduk.

Teooriaeksami keskkonnas on võimalik saada ülevaade päris liiklusteooriaeksamil toimuvast, vaata siia.