Istme peatugi

Mis juhtub inimese peaga sõidukite eest või tagant toimuva kokkupõrke hetkel?

Kokkupõrke hetkel paiskub inimese pea kineetilise energia rakendumisel taha poole. Peast kaugele või madalale reguleeritud peatugi laseb peal energia tagajärjel liikuda liiga kaugele taha. Kokkupõrkel kerkib inimese keha istmelt ja pea liigub kuklasse üle peatoe ääre, mistõttu võib tekkida lülisambavigastus. Pärast lööki paiskub pea ettepoole, suurendades veelgi traumat. Mida rohkem on peal ruumi edasi-tagasi liikuda, seda suuremad on vigastused. Ka madalal kiirusel tagant otsasõit võib tekitada õigele kõrgusele reguleerimata peatoe korral raskeid lülisamba vigastusi.

Vaata Euro NCAP videot:

peatugi

Autosse istudes jälgi, et istme peatugi on sulle sobival kõrgusel ehk vähemalt pealaega tasa. Oluline on, et peatugi asetseks peale võimalikult lähedalt – vaid nii saab ära hoida pea edasi-tagasi liikumisest tulenevaid vigastusi. Pea õige kaugus peatoest on 25 cm.

Õigesti reguleeritud peatugi kaitseb vigastuste eest, mis on põhjustatud eest või tagant kokkupõrke puhul!

Soovitus autoga sõites tuleb peast ära võtta kõik juuksekinnitused ja kaunistused, mis jäävad pea ja peatoe vahele, nt juukseklambrid. Kõvast materjalist juuksekinnitid võivad kokkupõrke korral vigastada pead.

Uuri lisaks: