Turvavööiste

Turvaistmeid, kuhu laps kinnitatakse ainult auto turvavöö abil, toodetakse hetkel vaid ECE R44/04 ehk leebemate tingimustega standardi järgi. Need istmed on mõeldud juba veidi suurematele lastele – tavaliselt kaaluvahemikus 15–36 kg ehk umbes 4–12-aastastele.

Enne lapse 15 kg täitumist ei tohi turvarihmade- või löögipadjaga turvaistme asemel hakata kasutama suurema grupi turvaistet. Arvesse tuleb võtta lapse pikkust.

ECE R44/04 standardi järgi võib last sõidutada istmekõrgendusel alates 15 kg, kuid turvalisem on last sõidutada seljatoega, õla- ja peatugedega turvaistmel.

Paljude 15–36 kg kaalukategooria turvaistmete puhul saab liigutada nii pea- kui ka õlatugesid vastavalt lapse suurusele laiusesse ning kõrgusesse. See tagab lapsele kaitse kogu kaalukategooria ajal, mis tähendab, et ka kooliealine laps võib sõita turvaistmes. Tänu peatugedele on sellised turvaistmed kordades turvalisemad kui istmekõrgendused, mis ei paku lapse peale ja kaelale kokkupõrke korral tuge ning kaitset. Samuti on need mugavamad, sest laps saab toetada pea peatugede vahele ning ei pea muretsema, et turvavöö lapse kaela soonib.

 

F Turvavööiste