Vaegnägijatele

Alla 25 kg kaaluval lapsel on turvalisem reisida seljaga sõidusuunas. Väikesed lapsed ei ole väikesed versioonid täiskasvanutest – nende pea on ebaproportsionaalselt raske (täiskasvanu puhul moodustab pea raskus 6% tema kogukaalust, imikutel on see lausa 25%), nende selg ja selgroog on väljaarenemata ning kokkupõrke puhul ei pea lapse kaelalülid pea raskusele vastu. Isegi väikese raputuse või avarii korral võivad tagajärjed olla rasked.

Image
imik-täiskasvanu

 

Soovitame sõidutada last selg sõidusuunas paigaldatud turvaistmes nii kaua kui võimalikvähemalt 4. eluaastani. Kartus, et lapsele ei meeldi olla seljaga sõidusuunas või tal on ebamugav, on ekslik. Laps, kes on oma esimese aasta veetnud autosõidul turvahällis seljaga sõidusuunas, peab seda loomulikuks. Kokkupõrke korral viskub näoga sõidusuunas turvaistmes lapse pea järsult ettepoole ning tulemuseks on suur pinge lapse peale ja kaelale.

1960. aastatel avastasid Rootsi liiklusmeditsiini uurijad seljaga sõidusuunas istumise eelised väikestele lastele ning tänasel päeval sõidutavad peaaegu kõik rootslased oma alla 4-aastaseid lapsi seljaga sõidusuunas turvaistmetel. See on toonud kaasa väga positiivseid tulemusi liiklusõnnetuste statistikas. Rootsi on lastega toimunud autoõnnetustes madalaimal kohal vigastuste ning surmade arvult terves Euroopas.

Laps ei ole valmis olema näoga sõidusuunas enne, kui ta oskab iseseisvalt istuda. Kui laps ei oska ise istuda, on tema kael liiga nõrk näoga sõidusuunas turvaistmes olemiseks ning istuv asend ei ole tema jaoks veel loomulik, vaid on liiga koormav. Seetõttu ei tohi näoga sõidusuunas turvaistmel sõidutada selliseid beebisid, kes on küll turvahällist välja kasvanud, kui iseseisvalt veel ei istu.

Selg sõidusuunas olevas laste turvaseadmes funktsioneerib istme kest kaitsva kilbina ning neelab endasse suurema osa löögijõust. Kokkupõrketestid näitavad, et pinge kaelale on viis korda madalam selg sõidusuunas turvaseadmes, võrreldes näoga sõidusuunas turvaistmega.

Image
kokkupõrge
Video file

 Allikas: https://auto.geenius.ee/blogi/autoeksperdi-blogi/miks-on-oluline-et-laps-istuks-seljaga-soidusuunas-voimalikult-kaua/  

Seljaga sõidusuunas paigaldatud turvaseadet ei tohi lapse sõidutamisel kasutada istekohal, mis on varustatud rakendusvalmis esiturvapadjaga (LS § 36 lg 6). See nõue kehtib kõigis sõidukites. Rakendusvalmis turvapadjaga istekohale seljaga sõidusuunas paigaldatud turvavarustuses istuva lapse vigastused turvapadja avamisel võivad osutuda surmavateks.