Vaegnägijatele

Turvahällid on ette nähtud lapse asetamiseks lamavasse asendisse ning on ECE R44/04 standardi järgi mõeldud kasutamiseks lapse kehakaalu 10–13 täitumiseni. ECE R129 i-Size standardile vastavas turvahällis peab sõidutama last kuni 15. elukuuni (pikkusega kuni 83 cm). Turvahälli ostes tuleb järgida selle kasutusjuhendit: seal toodud lapse kaalu ja vanust või pikkust.

Turvahälli tohib kasutada vaid seljaga sõidusuunas. Last ei tohi turvahällis sõidutada juhi kõrvalistmel, kui on aktiveeritud auto esiturvapadi (airbag). Kokkupõrke korral avanedes põhjustab see lapsele raskeid vigastusi.

Image
turvahäll

  

Turvahällis lamades peab laps olema 45° nurga all. Beebi proportsioonid erinevad täiskasvanute omast, tema pea on võrreldes tema väikese kehaga palju raskem. Samasugune olukord oleks siis, kui paneksime keeglipalli enda õlgadele. Liiga püstises asendis vajub beebi lõug rinnale ja laps võib lämbuda. Kui laps ei ole turvahällis õige kaldenurga all, võivad tal täiskasvanuna tekkida sellest seljavalud.

Vastsündinud lapsega sõites on soovitav ette võtta vaid lühikesi sõite. Last ei ole soovitav hoida turvahällis järjest üle kahe tunni. Pikalt turvahällis olemine koormab imiku kaela ja selga.

Kliinilised uuringud on näidanud, et pikalt paigal istumine poolpüstises asendis võib viia ka hingamisprobleemideni. Pikemate sõitude puhul tuleb sõiduaja sisse planeerida pausid, et laps hällist välja võtta ja lasta tal ennast sirutada. Turvahälli ei tohi kasutada vankri asemikuna. Last tohib hoida turvahällis vaid autosõidu ajal ning seda ei tohi kasutada magamisasemena.

Reeglina mahub laps turvahälli umbes 15. elukuuni. Kui lapse jalad hakkavad üle turvahälli alumise ääre ulatuma, ei ole see veel ohu märk. Lapse jalad võivad toetuda vastu istme seljatuge ning see ei vähenda lapse turvalisust. Kui lapse pea hakkab ulatuma üle turvahälli ülemise ääre, on turvahäll lapsele väike ja tuleb uue turvaseadme vastu välja vahetada.

Image
F-Häll