Vaegnägijatele

Viie punkti turvavööga turvaiste

Viie punkti turvavööga turvaistmeid on nii näoga kui ka seljaga sõidusuunas paigaldatavaid.

Turvaistmel peavad olema korralikud peatoed, mis kaitsevad last külgkokkupõrke korral. Korralik polsterdus tagab lapsele mugavuse

Jälgida tuleb ka turvarihmade kõrgust – kui laps kasvab, tuleb tõsta ka turvarihmasid vastavalt tema pikkusele. Turvarihmad ei tohi jääda liiga madalale õlgade taha ning ei tohi tulla ka liiga kõrgelt.

Oluline on pea paiknemine korrektselt peatugede vahel. Kui on tugevad ja väljaulatuvad peatoed, ei tohi need paikneda päris õlgade vastas ning kindlasti ei tohi need jääda lapse peast liiga kõrgele. Parima kaitse tagavad peatoed, kui lapse pea on täpselt peatugede vahel ning õlgade ja peatugede vahele jääb veidi ruumi.

Image
turvavöö-lapsel

Kui laps kasvab pikemaks, saab viie punkti turvavööd ja sisu välja võtta ning kinnitada turvaiste edaspidi auto turvavööga.

 

Löögipadjaga turvaiste

Löögipadjaga turvaistmes ei ole laps istmele kinnitatud mitte tavapäraste turvavöödega, vaid lapse kõhule kinnitatakse spetsiaalne löögipadi, üle mille tõmmatakse auto turvavöö. Selles istmes ei ole lapse õlad turvavööga fikseeritud. Kokkupõrke korral liigub kogu lapse ülakeha vastu löögipatja ja löögijõud jaotuvad löögipadja abil võrdselt kõikidele lapse ülakeha osadele.

Image
F-Löögipadjaga-iste

 

Turvavööiste

Turvaistmeid, kuhu laps kinnitatakse ainult auto turvavöö abil, toodetakse hetkel vaid ECE R44/04 ehk leebemate tingimustega standardi järgi. Need istmed on mõeldud juba veidi suurematele lastele – tavaliselt kaaluvahemikus 15–36 kg ehk umbes 4–12-aastastele.

Enne lapse 15 kg täitumist ei tohi turvarihmade- või löögipadjaga turvaistme asemel hakata kasutama suurema grupi turvaistet. Arvesse tuleb võtta lapse pikkust.

Paljude 15–36 kg kaalukategooria turvaistmete puhul saab liigutada nii pea- kui ka õlatugesid vastavalt lapse suurusele laiusesse ning kõrgusesse. See tagab lapsele kaitse kogu kaalukategooria ajal, mis tähendab, et ka kooliealine laps võib sõita turvaistmes. Tänu peatugedele on sellised turvaistmed kordades turvalisemad kui istmekõrgendused, mis ei paku lapse peale ja kaelale kokkupõrke korral tuge ning kaitset. Samuti on need mugavamad, sest laps saab toetada pea peatugede vahele ning ei pea muretsema, et turvavöö lapse kaela soonib.

Image
F-Turvavööiste

 

Istmekõrgendus

NB! Liiklusseaduses kasutatav väljend „turvavöö padi“ on muutmisel nimetuseks „istmekõrgendus“. Tegemist on turvaseadmega, mis tõstab lapse kõrgemale, et turvavöö jookseks üle rangluu mitte üle kaela.

Auto turvavöö nõuetekohast kinnitamist võimaldava istmekõrgenduse kasutuselevõtmisega ei tasu kiirustada.

ECE R44/04 standardi järgi võib last sõidutada istmekõrgendusel alates 15 kg, kuid turvalisem on last sõidutada seljatoega, õla- ja peatugedega turvaistmel.

Image
laps-turvaistmel-258x300