Vaegnägijatele

Jalgrattaga sõitmine on lõbus ja sportlik tegevus. Selleks, et rattasõit ka turvaline oleks, peab jalgratas olema ratturile sobiva ​​​​​​​suurusega ja töökorras. Kontrolli, kas Sinu lapse jalgrattal on kõik vajalik olemas ja pidurid töökorras.

Millele tähelepanu pöörata lapse jalgratta valikul?

Kõige olulisem on kontrollida, kas jalgratas on lapsele sobiva suurusega. Liiga väikese jalgrattaga on lapsel ebamugav sõita, liiga suurt ratast on raske juhtida ja õnnetused on kerged tulema. Jalgratas on lapsele paras siis, kui ta seisab harkisjalu, tallad maas, rattapulga kohal ning rattapulgani jääb vähemalt paar sentimeetrit ruumi. Õiges suuruses jalgrattal sadulas istudes peavad varbad korralikult maha ulatuma.

Remote video URL

On väga oluline kontrollida mitu korda aastas, et lapse jalgratas oleks tehniliselt korras.

Liiklusseaduse järgi peavad jalgrattal olema:

  • töökorras pidurid;
  • töökorras signaalkell;
  • ees valge ja taga punane helkur;
  • vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur (kodarahelkur);
  • pimeda ajal või halva nähtavuse korral ees valge ja taga punane tuli.
    Image
    jalgratas

Jalgratturi kiiver

Jalgratturi pead kaitseb korralik kiiver. Kiivri kandmine on kohustuslik kõikidel alla 16-aastastel jalgratturitel. Kiiver kaitseb pead vaid siis, kui see on paraja suurusega ja kinnitatud õigesti.

Milleks lapsele kiiver?

Lapsed proovivad kõiki uusi asju hea meelega  jalgratas, tõukeratas, rulluisud, rula jne. Siiski ei pruugi sõit alati sujuvalt minna ja kukkumisi tuleb ette sageli. Kiiver kaitseb kukkumise korral lapse pead. Siiski tasub teada, et kiiver kaitseb lapse pead vaid juhul kui see on lapsele paras ja kinnitatud õigesti.

Kuidas kiivrit õigesti 2V1 valemi järgi pähe panna?

Image
Kiivri õigesti pähepanemise valem 2V1

Millele kiivri valimisel tähelepanu pöörata? 

  • Lapse kiiver peab olema lapsele paras. Kuna laps kasutab kiivrit erineva ilmaga ja vahel peab kiivri alla mahtuma ka müts, on soovituslik osta reguleeritav kiiver, mida saab vastavalt vajadusele lapsele parajaks reguleerida. Kindlasti ei sobi kiivri alla tutimüts. Kui kiiver on liiga suur või liiga väike, siis kiiver ei kaitse lapse pead ja võib ka päris ohtlik olla. Samuti on lapsel väga ebamugav olla kiivriga, mis ei ole paras.
  • Lapse kiiver võiks olla kerge ja mugav. Kui kiiver on ei ole mugav, siis laps ei saa oma tegevusest rattasõidust, rulluisutamisest, rulatamisest või mõnest muust toredast tegevusest rõõmu tunda, sest ebamugavustunne segab.
  • Lapse kiiver võiks lapsele meeldida, sel juhul kannab laps seda uhkusega.
  • Kiivri eluiga on umbes 5 aastat. Kiivri töökindluse tagamiseks tuleb kiivrit korralikult hoida. Iga kiivri kukkumine või loopimine vähendab kiivri võimet kaitsta lapse pead. Kiiver tasub osta uuena, kasutatud kiivri puhul ei ole võimalik kindlaks teha kui korralik ta on.
  • Uus kvaliteetne kiiver on kindlasti märgistatud CE EN1078 märgisega.
Remote video URL