Vaegnägijatele

Amootorratas on külghaagisega või külghaagiseta kaherattaline mootorsõiduk. Mootorrattaks loetakse ka sümmeetrilise rataste asetusega kolmerattalist mootorsõidukit, mille sisepõlemismootori töömaht on üle 50 kuupsentimeetri või valmistajakiirus ületab 45 km/h.

A1 – mootorratas, mille mootori töömaht ei ületa 125 kuupsentimeetrit ja võimsus ei ületa 11 kW või mille võimsuse ja massi suhe ei ületa 0,1 kW/kg kohta. A1-alamkategooria mootorsõiduk on ka sümmeetrilise rataste asetusega kolmerattaline sõiduk, mille mootori võimsus ei ületa 15 kW.

A2 – mootorratas, mille mootori võimsus ei ületa 35 kW või mille võimsuse ja massi suhe ei ületa 0,2 kW/kg kohta ning mis ei ole ümber ehitatud sõidukist, mille võimsus on vähemalt kaks korda nii suur.


Mootorratta juhtimisõiguse taotlemine
  • 16-aastane – A1-kategooria mootorratas.
  • 18-aastane – A2-kategooria mootorratas.
  • 20-aastane – A-kategooria mootorsõiduk, kui isikul on eelnevalt A2-alamkategooria mootorsõiduki juhtimisõigus vähemalt kaks aastat.
  • 21-aastane – kui tegemist on A-kategooria sümmeetrilise rataste asetusega kolmerattalise mootorsõidukiga, mille mootori võimsus ületab 15 kW.
  • 24-aastane – A-kategooria mootorsõiduk.

Teooriaeksami keskkonnanäidis on välja toodud siin.


Mootorratturi turvavarustus

Motovarustust valides pole mõtet kokku hoida, sest kokkuhoid tuleb enda tervise arvelt.

Lühike libisemine teel rebib juba kiirusel 50 km/h riided ribadeks ja eemaldab hetkega naha ja lihaskoed kuni luudeni. Mõni tõmbab sellest hoolimata jalga tavalised teksad ja ütleb: Ega ma kukkuma lähe, ma lähen sõitma.”

Pole aga näinud veel kedagi, kes olekski ratta välja ajanud selleks, et kukkuda. Valmis tuleb alati olla. Ja ükskõik, kui hästi või ettevaatlikult sa ise sõidad – oled Sa ikka kindel, et kõik teised liiklejad on sama usaldusväärsed? Riietu alati nii, et oled nähtav ja julged kukkuda.

Loe mootorratturi turvavarustusest lähemalt motobrošüürist, mille on välja töötanud Transpordiamet koostöös WIMA Estonia, Motodepoo ja Eesti Motomatkajate Klubiga. 

NB! Alla 12-aastast last ei tohi sõidutada mootorratta tagaistmel ning ka kaassõitja peab kasutama kinnirihmatud motokiivrit.