Vaegnägijatele

Jalgrattur

Jalgrattaga liiklemine on keskkonnasõbralik, soodne ja tervisele kasulik. Jalgrattaga igapäevaseid sõite tehes viibime värskes õhus, saame mõõduka trenni ning suhtleme liigeldes enam teiste inimestega.

Viimaste aastate soojad sügised ja mahedad talveilmad on jalgrattaga liiklemise populaarsemaks muutumisel palju kaasa aidanud. Tihenenud liiklus jalgrattaliiklus toob kaasa aeg-ajalt ka eksimusi, arusaamatusi ja kahjuks ka õnnetusi. Jalgratturil nagu kõikidel liiklejatel on võimalus panustada ohutusse ise teadlikult liigeldes ja teistele positiivset eeskuju näidates.

Jalgratas ja jalgrattur

Jalgrattur on juht, kellele kehtivad samad reeglid, mis teistele juhtidele (väikeste eranditega).

Jalgratas on vähemalt kaherattaline sõiduk, mis liigub sellega sõitva inimese või inimeste lihasjõul pedaalide või käsiväntade-hoobade abil. Jalgratas võib olla varustatud ka elektrimootoriga, mille maksimaalne püsi-nimivõimsus ei ületa 0,25 kilovatti. Jalgrattaks ei loeta ratastooli, mis on ette nähtud liikumiseks puudega isikule (ratastoolis liikleja on jalakäija).

Kaherattalise jalgratta suurim lubatud laius on 0,8 meetrit ning kolme ja enama rataste arvuga jalgratta suurim lubatud laius on 1,25 meetrit.

Milline on nõuetele vastav jalgratas?

Liiklusseaduse järgi peab jalgrattal kindlasti olema:

  • töökorras pidurid
  • töökorras signaalkell
  • vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur (kodarahelkur)
  • sõites pimeda ajal või halva nähtavuse korral ees valge ja taga punane tuli
Image
jalgratas-1024x682

Kas ratas on Sulle sobiva suurusega?

Jalgratas on Sulle paras siis, kui seisad harkisjalu, tallad maas, rattapulga kohal ning rattapulgani jääb vähemalt paar sentimeetrit ruumi.

Jalgratta hooldus

Selleks, et jalgratas oleks pikka aega heas sõidukorras, tuleb seda regulaarselt puhastada ja hooldada. On palju asju, mis tasub jätta spetsialistidele, kuid kõige esmase ja lihtsama saab iga rattaomanik ise ära teha:

1. Hoia oma jalgratas puhas  merevesi, liiv ja pori mõjuvad jalgrattale halvasti. Jalgratast tuleb regulaarselt pesta. Pesemiseks sobib hästi soe vesi ja svamm. Survepesuriga jalgratast pesta ei soovita.

2. Sisekummi parandamine/vahetamine

3. Keti õlitamine

Keerulisemad hooldustööd tasub teha koos täiskasvanuga või viia jalgratas hooldusesse.

Remote video URL