Vaegnägijatele

Sõidukijuhtimine on keelatud juhil, kelle veres on alkoholi sisaldus 0,20-promilli või rohkem. Väljahingatavas õhus on vastav alkoholi kogus 0,10 milligrammi ühe liitri kohta.

Kuidas mõjutab alkohol juhtimisvõimekust? 

Alkohol vähendab juhi juhtimisvõimekust kõikidel tasanditel. Selle mõjul:

  • Tekib liigne enesekindlus (petlik tunne, et meeled on teravnenud)
  • Vaateväli aheneb tunnelnägemiseks
  • Pikeneb reaktsiooniaeg
  • Vähenevad koordinatsioonivõime ja hindamisvõime
  • Halveneb kiiruse, aja ning vahemaade taju ja hindamise võimet (1 alkoholiühik (10 g puhast alkoholi) pikendab vahemaade hindamise aega umbes 20% )
  • Väheneb keskendumisvõime
  • Suureneb väsimus

Miks on joobes juhtimine ohtlik? 

Kuigi inimene ei pruugi seda ise tajuda, sest tekib petlik tunne nagu oleks meeled teravnenud, tuju tõuseb ning tekib liigne enesekindlus, siis juba 0,2 mg/g alkoholi veres mõjutab sõidukijuhi sõiduvõtteid. 0,5-promillise joobega rooli minnes kasvab autojuhil liiklusõnnetusse sattumise tõenäosus kaine juhiga võrreldes 3 korda ning fataalsesse liiklusõnnetusse sattumise tõenäosus juba 5 korda. Alkoholi koguse 1,5 promilli puhul veres on surmajuhtumiga lõppevate õnnetuste määr umbes 200 kordne võrreldes kainete juhtidega.

Joobe tekkimine. See, kui kõrgele tõuseb alkoholi tarbides vere alkoholisisaldus, sõltub mitmest tegurist. Üldreegel on, et mida suurem alkoholikogus, seda kõrgemale tõuseb ka tema sisaldus veres. Samas sõltub palju joomise tempost: kiiremini juues tõuseb vere alkoholisisaldus kõrgemale kui vähehaaval juues. Tühja kõhuga imendub alkohol kiiremini ja täielikumalt kui täis kõhuga.

12 g puhast alkoholi tekitab 85 kg kaaluva mehe veres 0,2 promillise ning 65 kg kaaluva naise veres 0,3 promillise alkoholi sisalduse. Umbes 12 g puhast alkoholi sisaldub:

  • 1 väikese pudelis 4,5% õlles või siidris (0,33 liitrit)
  • 1 klaasis 12% veinis (0,12 liitrit)
  • 1 pitsis 40% viinas või konjakis (0,04 liitrit)

Alkoholi kogust veres (promill ehk alkoholi kogus milligrammides ühes grammis veres) on võimalik arvutada Widmarki valemiga:

Tarbitud alkoholi kogus liitrites * alkoholi mahuprotsent * 0,789 * 10

Kehakaal (kg) * 0,7 (mehed)
* 0,6 (naised)

Saadud arvud tuleb omavahel jagada. 

KainenemineTerve inimese organism on võimeline põletama puhast alkoholi keskmiselt 710 grammi tunnis ehk 1 g puhast alkoholi 10 kg kohta tunnis. Protsessi kiirus oleneb soost, kehakaalust, pikkusest, tervislikust seisundist, füüsilistest eripäradest ning sellestki, kui palju on enne alkoholi tarbimist söödud. Seega 5% kangusega 0, 5 liitrine õlu (mis sisaldab 20 grammi puhast alkoholi) ei kao organismist kiiremini kui 2 tunniga. 80 kg kaaluval tervel mehel võtab seega alkoholi täielik kadumine organismist aega vähemalt 2,5 tundi. 60 kg kaaluval naisterahval võtab see aega üle 3 tunni.

Image
MNT_bänner_kadumine
Remote video URL