Vaegnägijatele

Kasutatud turvaseade võib olla ohtlik, sest ei ole teada, mis selle seadmega on eelnevalt  juhtunud. Tihti ei ole võimalik välisel vaatlusel tuvastada, kas seade on olnud avariis või muul viisil viga saanud, ning selle lööki neelavad elemendid võivad olla deformeerunud. Seetõttu ei tohi turvaseadmeid osta kasutatud asjade poest.

Tuleb arvestada ka sellega, et universaalsetel turvaseadmetel, mis on ette nähtud kasutamiseks alates väikestest kuni suhteliselt suurte lasteni, on võimalik lapse kasvades toolilt eemaldada polsterduse elemente. Seetõttu tuleb sellist kasutatud turvaseadet soetades kindlasti kontrollida, kas kõik turvaseadme elemendid on ikka alles. Lisaks võib kasutatud turvaseadmel puududa kasutusjuhend, mistõttu võib selle uus kasutaja paigaldada seadme autosse valesti.

Kui siiski otsustad kasutatud seadme kasuks, siis tuleks see soetada mõnelt pereliikmelt või lähedaselt sõbralt, et olla kindel selle seadme „puhtas minevikus”. Seadmel peab olema alles kasutusjuhend ning see ei tohi olla vana. Igal turvaseadmel on oma eluiga ehk soovituslik kasutusaeg, mis on kirjas kasutusjuhendis. Enamasti on see viis aastat, mis on tingitud elementide kulumisest, rebenditest või detailide väsimisest (ära vajunud polsterdus, liikuvate osade lõtkud, katteriide/õmbluste kulumine jne). Materjalidele mõjuvad päike/UV kiirgus, vibratsioon ja temperatuuride kõikumine.

Avarii hetkel autos olnud sõiduki turvasüsteeme (turvavööd, turvapatju, lapse turvaseadmeid) ei tohi enam edasi kasutada ega ise parandata, vaid need tuleb asendada uutega. Juba sõidukiirusel 10 km/h toimunud kokkupõrkel võib turvaseade ja selle korpuse lööki leevendavad materjalid kahjustatud saada. Välisel vaatlusel ei pruugi mikromõrad, deformeerunud lööki neelav materjal ja muud kahjustused silmale nähtavad olla, kuid järgmise liiklusõnnetuse korral ei pruugi selline turvaiste või -häll last enam kaitsta.

Et  tagada lapse turvaline sõidutamine soovitab The National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) pärast liiklusõnnetust laste turvaseade välja vahetada. Automaatsed peale igat väiksemat liiklusõnnetust seadmeid asendama ei pea. Väiksemaks loetakse liiklusõnnetust siis, kui kõik alljärgnevad punktid on täidetud:

  • Sõidukiga oli võimalik peale liiklusõnnetuse toimumist edasi sõita.
  • Lapse turvaseadmele kõige lähemal olev sõiduki uks ei saanud kahjustada.
  • Ükski sõidukis viibijatest ei saanud liiklusõnnetuses vigastada.
  • Ükski turvapadi e avanenud kokkupõrke ajal.
  • Lapse turvaseadmel ei ole nähtavaid vigastusi.

Laste turvaistet, mis on osalenud suuremas liiklusõnnetuses, ei tohi edasi kasutada. Järgima peab turvaseadme tootja juhiseid.

Allikas: https://www.nhtsa.gov/car-seat-use-after-crash