Vaegnägijatele

Milleks turvavöö?

Sõidukis olles kestab kokkupõrge ja peatumine vaid sekundikümnendiku. Turvavööga kinnitamata inimese keha liigub endise sõidukiirusega edasi, kuni miski peatab keha liikumise. Näiteks põrkab inimene vastu auto salongisisustust, rooli, esiistet, teisi sõitjaid või lendab hoopis läbi klaasi sõidukist välja.  Turvavöö hoiab sind kokkupõrke toimumisel istme küljes kinni! Turvavöö kasutegur on suur just väiksematel kiirustel (nt asulakiirusel) toimuvate kokkupõrgete tagajärgede leevendamisel. Linnakiirusel toimuva kokkupõrke tagajärjed on võrreldavad neljandalt korruselt asfaldile kukkumisega. Terveks ei jää keegi.

Remote video URL

Kui autos või bussis kasvõi üks sõitja sõidab ilma turvavööta, siis ohustab ta sellega nii ennast kui ka kõiki teisi sõidukis viibijaid.

Vaata videot mis juhtub bussis, kui reisijatel on turvavöö kinnitamata:

Video file

Vigastuste vältimiseks tuleb turvavöö kinnitada õigesti. Kuidas seda teha?

Jälgi, et turvavöö diagonaalrihm jookseks õlanuki ja kaela vahelt üle rangluu, mitte üle kaela või õlast allpool, ning horisontaalrihm üle reite võimalikult puusaliigese lähedalt, mitte üle kõhu. Kokkupõrke korral surub üle kõhu kulgev turvavöö kõhuorganid kokku ning võib põhjustada täiendavaid eluohtlikke vigastusi.

  • Sõidukisse istudes tee ülerõivas eest lahti ja pinguta üle rinna jooksvat rihma. Vigastuste vältimiseks peab turvavöö olema võimalikult keha ligidal.
  • Lõdvalt või kaenla alt asetatud turvavöö ei hoia sind paigal ning sa võid selle alt välja libiseda ja isegi autost välja lennata.
  • Jälgi, et turvavööd kinnitades ei oleks sellel keerde sees. Suurel kiirusel juhtuvas kokkupõrkes ei pruugi keerdus turvavöö inimese raskusele vastu pidada ja võib katki rebeneda.
  • Ühe turvavöö all võib istuda vaid üks inimene.
  • Enne pikka sõitu tuleb käia tualetis, sest kui juhtud sattuma avariisse, võib põis turvavöö surve tagajärjel lõhkeda.
Image
turvavoo31

 

Auto turvapadjad ei asenda turvavööd, vaid nad töötavad koos turvavööga. Padjad leevendavad sinu keha lööki ettepoole liikumisel, kuid nad ei kaitse külgsuunaliste löökide ega autost väljalendamise eest. Külgturvapadjad või -kardinad kaitsevad sinu pead ja õlgu, kui sa oled turvavööga kinnitatud.

Fotol on PINGUTAMATA turvavööst saadud vigastused.

Image
turvavöö

Vaata lisaks: