Vaegnägijatele

Sõidu ajaks tuleb autos kinnitada kõik esemed nii, et need ei ohustaks sõidukis viibijaid.

Tänapäeva autodel on selleks erinevaid võimalusi:

  • pakiruumi jagaja;
  • vahesein;
  • turvavõrk;
  • plastikust või kangast kastid;
  • panipaigad auto salongis.

Võimalikult palju asju tuleb paigutada pakiruumi, auto salongis tuleb asjad panna põrandale või kinnitada turvavööga istmele, väiksemad esemed (nt telefon, veepudel) tuleb paigutada hoidjatesse või kindalaekasse. Mida rohkem asju on kinnitatud, seda suurem on tõenäosus, et nad jäävad oma kohale ka peale tugevat pidurdamist või kokkupõrget.

Vaata ADAC testi kuidas lahtised esemed sõidukis viibijaid ohustavad:

Video file

 

Loe lisaks: „Autosõidu ABC: nippe auto pakkimiseks, kui ees seisab pikem reis”: https://www.accelerista.com/abc/nipinurk/auto-reisiks-pakkimine/

Loe lemmikloomade transpordi kohta siit.


Kuhu panna sõidu ajaks koolikott?

Autosse või ühissõidukisse sisenedes tuleb koolikott alati seljast ära võtta ning panna see taha pakiruumi või põrandale istmete vahele (vt pilti).

Image
lapsed_bussis_kõik korrektne_tv_jope_koolikott

 

Kui jätta kott oma selja ja istme vahele ning kinnitada ennast turvavööga võib see lõppeda rinnakorvi ja roiete raskete vigastustega. Linnakiirusel toimunud järsu pidurduse korral muutub muidu ligi 5 kg kaaluv koolikott liikumise suunalise jõu tõttu umbes 200 kg-ks massiks, st koolikoti mass suureneb ligi 40 korda. See raskus surub koti kandjat veelgi ettepoole, samas takistab edasist liikumist turvavöö ning nii jääb inimene kahe tugeva (nagu betoonbloki) vahele.

Sõiduautos istub selga kinnitatud koti tõttu inimene eespool ega toetu korralikult auto istmele. Juhul, kui löök tuleb küljelt või rullub auto üle katuse, kaotavad külgmised turvavahendid autos oma kaitsvad omadused.